Skolesikkerhedens tilstand: Næsten en tredjedel af de adspurgte elever føler sig ikke trygge i skolen 

Det 2022 Skolesikkerhedsrapport fundet det næsten en tredjedel af eleverne ikke føler trygt i skolen og noteret en oplevet stigning i stofmisbrug, depression og angst blandt elever. 

Sikker og sund skole, sammen medh Lightspeed Systems® -ennd Raptor teknologier, undersøgte næsten 2.600 elever, forældre, administratorer og elevressourceofficerer landsdækkende for at forstå den aktuelle tilstand af skolesikkerhed. Og selvom de fleste af de adspurgte interessenter føler, at skolerne er sikre, føler eleverne sig mindre sikre på skolens sikkerhed end alle andre grupper. Denne afbrydelse afslører et behov for fællesskabsdækkende samtaler og opsøgende kontakt for at øge viden, engagement og selvtillid for alle medlemmer af skolesamfundet. 

"Nu mere end nogensinde er det afgørende, at skolefællesskaber involverer alle interessenter - fra elever til superintendenter - i samtale og beslutningstagning for at beskytte vores mest hellige rum og dyrebare samfundsmedlemmer, vores skoler og vores elever," sagde Michele Gay, Co. - Stifter og administrerende direktør for Trygge og Sunde Skoler. 

For bedre at forstå disse bekymringer, hvorfor de adskiller sig, og hvordan man bevæger sig fremad mod sikrere, mere sikre skoler, kan du læse videre for højdepunkter fra 2022 State of School Safety Report.

Mental sundhed er på alles sind

For de adspurgte, mental sundhed var en stor bekymring  

83 procent af underviserne rapporterede, at de følte, at deres skole eller distrikt er forberedt i tilfælde af et mentalt helbredsproblem eller en krise, sammenlignet med 73% af respondenter i offentlig sikkerhed. Dette står i væsentlig kontrast til forældre og elever: Kun 66% af forældre og 61% af elever sagde, at deres skole er forberedt på en mental sundhedskrise. Dataene tyder på, at der er klare forskelle i opfattelse og måske tilfredshed med niveauet af mental sundhed kriseberedskab, træning og ressourcer til rådighed på skolerne. 

Ud over, Steven Langford, CIO Beaverton School District i Oregon, punktred ud at eleverne gør det ikke bare ose deres personlige enheder til spil og sociale netværk på alle tider af døgnet-de også ose dem til at lære 

Det kan skabe yderligere muligheder for engagement, men det skaber også spørgsmål om retfærdighed for elever og skoler, der ikke har adgang til de samme online ressourcer eller enheder som rigere skoler. Langford bemærket at Når man diskuterer forbedring af effektivitet og engagement, kan man ikke lade ligheden ude af samtalen. 

Opråb til undersøgelse af mental sundhed

På spørgsmålet om, hvilke yderligere programmer de ønskede i deres skoler, svarede mange undersøgelsesdeltagere, at de ønskede udvidede mentale sundhedstjenester, såsom mental sundhedsrådgivning og mentale velværeprogrammer. Dette var ønsket ikke kun for studerende, men også for personalet som har udvist en hidtil uset stigning i angst og depression. 

Måder at bekæmpe psykiske problemer

"Eleverne fortæller os: de har brug for mere hjælp," sagde Brian Thomas, CEO for Lightspeed Systems. "Vi ved, at mobning og andre sociale udfordringer ofte prædikerer vold og selvskade eller forværrer depression og angst. Sammen skal vi lytte til vores elever, identificere det tidlige advarselsskilte, og gribe ind, før eleverne forvolder skade på sig selv eller andre."  

Onlineovervågningssoftware er en brugbar løsning til at hjælpe undervisere med at identificere elever i krise. Løsninger som Lightspeed Alert ™ overvåge for online-indikatorer for trusler om skade på sig selv og andre, og advarsler sendes øjeblikkeligt til udpeget personale på skole- og distriktsniveau for at hjælpe med at muliggøre intervention, før en hændelse opstår. 

En anden måde, skolerne kan hjælpe på, er igennem social-emotionel læring eller SEL. Omfatter begreber som angsthåndtering, sunde relationer, problemløsning, konfliktløsning og empati, SEL giver eleverne værktøjerne til at forbedre deres mentale sundhed, samtidig med at de hjælper dem med at opbygge bedre relationer. 

SEL behøver ikke at være en helt separat læseplan i skolerne. Undervisere og SRO'er kan inkorporere disse koncepter i deres eksisterende lektioner og samtaler og bruge deres sunde partnerskaber med andre voksne på skolen som en model for eleverne. 

Det er også vigtigt at give forældre information og tips om, hvordan de effektivt kommunikerer med deres børn om psykiske problemer. 

SRO'er, skolepsykologer, skolerådgivere, socialrådgivere, forældre og pædagoger, der underviser i begreberne SEL arbejder alle hen imod de samme mål: elevernes sikkerhed, sundhed og sikkerhed. Når disse parter arbejder sammen om at løse både fysisk og psykisk sikkerhed, opnås de største resultater. 

Identificer hullerne mellem elever, lærere og SRO'er

En takeaway fra 2022 tilstand af Skole Sikkerhedsrapport-og rapporter fra tidligere år-er der er en afbrydelse mellem, hvad der arbejdes for at holde skolerne sikre, og hvordan skolemiljøer opfattes. Tdet tyder han på studerende har en manglende tillid og/eller kendskab til sikkerhedsberedskabsindsatsen på deres skole. Ud over, rapporten viste en tendens at undervisere føler sig forberedte på en bred vifte af sikkerhed situationer, men det gør elever og forældre ikke. 

Den nye rapport viste også en kløft mellem lærere og SRO'er. Lærere er mere overanstrengte og stressede end nogensinde, og det kan være svært for dem at følge med i den komplekse funktion af deres distrikts sikkerhedsprogram.  

En lignende afbrydelse eksisterer mellem, hvordan voksne og elever ser skolens sikkerhed, eleverne føler sig meget mindre sikre. Kun 68% af elever rapporterede at føle sig trygge i skolen sammenlignet med 87% af pædagoger, der føler, at skolen er et sikkert sted at være, hvilket tyder på, at der er flere skoler kan gøre for at hjælpe eleverne til at føle sig trygge. 

Bro over kløfterne mellem elever, lærere og SRO'er

At få alle på samme side og sikre, at lærerne er opmærksomme på sikkerhedsprogrammer og -procedurer er afgørende for succesen af et distrikts sikkerhedsprogrammer. 

SRO'ers konsekvente, positive engagement med eleverne kan også hjælpe eleverne til at føle sig tryggere. Tag jævnligt samtaler med eleverne om, hvorvidt de føler sig trygge. Hvis de ikke gør det, så spørg dem om, hvilke specifikke interaktioner, situationer eller steder, der er kilden/kilderne til problemet. 

Børn har adgang til et uendeligt udbud af nyhedsopdateringer, onlineinformation og sociale medier om reelle og opfattede trusler, men voksne kan skubbe tilbage imod det med daglig, personlig tryghed om, hvad der bliver gjort i deres skoler og lokalsamfund for at holde eleverne sikker. 

Mobning er fortsat et problem

Mobning er kommet til at omfatte en bred vifte af aktiviteter og adfærd, herunder cybermobning. Og selvom mobning har været en bekymring i årtier, mener kun 60% af eleverne, at skolerne har værktøjer til at håndtere denne adfærd. Dette tyder på, at der kan gøres mere for at forbedre politikker og procedurer for forebyggelse af mobning i skolen.  

Selv før pandemien var cybermobning en hastigt voksende kilde til bekymring. Efter år med hybrid- og fjernundervisning, den risiko er kun vokset. Online kommunikation giver eleverne hidtil uset adgang til hinanden, muligheden for nemt at slå sig sammen med hinanden og muligheden for anonym chikane. 

Skema over mobbeberedskab

Strategier grundskoler kan bruge til at tackle mobning

For at løse dette er et godt første skridt at nedbryde paraplybegrebet "mobning" i adfærd. Dette kan hjælpe med at lokalisere og skelne mellem, hvad der sker blandt den brede vifte af aktiviteter, der kan føles som mobning for eleverne – inklusive kammeratkonflikter og fejlkommunikation – og faktisk mobning. Når pædagoger og forældre præcist forstår den pågældende adfærd, kan de mere effektivt hjælpe eleverne med at tackle mobning. 

Andet strategier, skolerne kan bruge til at reducere mobning omfatte: 

SRO'er kan også hjælpe. Mens SRO'er måske koncentrerer det meste af deres opmærksomhed om trusler om vold på campus, falder mobning, cybermobning, sextortion, menneskehandel og relaterede spørgsmål også ind under overskriften "skolesikkerhed." SRO'er kan hjælpe ved at have samtaler med elever om sikker adfærd, sunde relationer og godt digitalt medborgerskab 

For at lære mere, download den fulde rapport: 2022 State of School Safety Report. Det byder på detaljeret indsigt, handlingsrettede data, og anbefalinger til holde eleverne trygge i skolen. 

Du vil måske også syntes om

skærmbilleder på stationære og mobile enheder til software til fjernundervisning

Her er en demo, på os

Laver du stadig din research?
Lad os hjælpe! Planlæg en gratis demo med en af vores produkteksperter for at få besvaret alle dine spørgsmål hurtigt.

mand sidder ved skrivebordet på en bærbar computer og kigger på instrumentpanelet Lightspeed Filter

Velkommen tilbage!

Leder du efter prisoplysninger for vores løsninger?
Fortæl os om dit distrikts krav, så laver vi gerne et skræddersyet tilbud.

Genforestil det inspirerede og interaktive klasseværelse til fjern-, hybrid- og personlig læring. Lightspeed Classroom Management™ giver lærere realtidssynlighed og kontrol over deres elevers digitale arbejdsområder og onlineaktivitet.

 • Sørg for, at alle elever kun interagerer med det rigtige online pensum - præcis når de skal bruge det.
 • Udsend kontrollerede læseplanslinks til alle elever på samme tid.
 • Bloker upassende eller distraherende websteder og apps.

Sikre skalerbar og effektiv administration af læringsenheder. Lightspeed Mobile Device Management™-systemet sikrer sikker og sikker styring af elevernes læringsressourcer med realtidssynlighed og rapportering, der er afgørende for effektiv fjernundervisning.

 • En centraliseret, cloud-baseret løsning til uendeligt skalerbar enhed, applikation og politikstyring
 • Self-Service App Library, hvor lærere og elever
  kan få adgang til og installere godkendte læseplaner og læringsværktøjer
 • Fjerndistribuer, rediger og tilbagekald hundredvis af politikker og uddannelsesapplikationer, samtidig med at typisk nedetid og omkostninger reduceres

Forebyg selvmord, cybermobning og skolevold. Lightspeed Alert™ understøtter distriktsadministratorer og udvalgt personale med avanceret kunstig intelligens til at opdage og rapportere potentielle trusler, før det er for sent.

 • Menneskelig gennemgang
 • Realtidsadvarsler, der markerer tegn på en potentiel trussel
 • Intervener hurtigt, før en hændelse opstår.
 • Aktivitetslogfiler giver overblik over onlineaktivitet før og efter en markeret begivenhed

Beskyt eleverne mod skadeligt onlineindhold. Lightspeed Filter™ er den bedste løsning i klassen, der fungerer som en solid barriere mod upassende eller ulovligt onlineindhold for at sikre elevernes onlinesikkerhed 24/7.

 • Drevet af den mest omfattende database i branchen bygget gennem 20 års webindeksering og maskinlæring.
 • Sørg for overholdelse af CIPA
 • Bloker millioner af upassende, skadelige og ukendte websteder, billeder og videoer, inklusive YouTube
 • Hold forældrene informeret med Lightspeed Parent Portal™

Få fuldstændig synlighed i elevernes online læring. Lightspeed Analytics™ giver distrikterne robuste data om effektiviteten af alle værktøjer, de implementerer, så de kan anlægge en strategisk tilgang til deres teknologistak og strømline rapportering.

 • Spor overtagelse af uddannelsesteknologi og -brugstendenser, eliminer redundans, og øg investeringsafkast
 • Overvåg app- og indholdsforbrug for at lette tidlig adoption og effektiv udnyttelse
 • Vurder risiko med synlighed i elevdatabeskyttelse og overholdelse af sikkerhed