4 Edtech-tips för virtuell undervisning

När covid-19-pandemin tvingade fram övergången av grundskoleundervisning från fysiska klassrum till avlägsna miljöer, fick lärare en snabbkurs i virtuell undervisning. Övergången var allt annat än enkel, men lärare – och elever, familjer och administratörer – höll ut.  

Och för vissa lärare var en fördel med den här nya undervisningsmiljön att lära sig värdefulla strategier om hur man införlivar edtech på sätt som de aldrig hade tidigare. Att hantera virtuell inlärning och nå ut till elever utan att dra nytta av personliga klassrum gav också viktiga lektioner i hur man bättre kan stödja sina elever framåt, oavsett om de är på distans eller personligen.   

Lightspeed Systems® fick möjligheten att träffa Lauren Speiser, en National Board Certified dagislärare med en magisterexamen i pedagogisk teknik, för att lära sig hur hon framgångsrikt övervann utmaningarna med distansundervisning och implementerade ny teknik i sitt virtuella klassrum.  

Nedan delar Lauren med sig av tips för framgångsrik implementering av ny teknik i det virtuella klassrummet och vilka lärdomar från onlineinlärning som också kan tillämpas på klassrumsundervisning.

Bygg grunden för ditt klassrums edtech på tillgängliga, välbekanta verktyg och teknik

Att ha pålitliga resurser till hands gör övergången till onlineinlärning mer hanterbar och mindre stressande för elever, familjer och lärare. Den första, och en av de största, utmaningarna vi ställdes inför vid övergången till virtuellt lärande var att se till att varje elev hade en enhet för lärande. Vi var inte 1:1 när pandemin fick vår skola att stänga, men vi hade några enheter på vår skola och en hel del edtech-resurser som elever och lärare redan var bekanta med och hade använt tidigare år.  

Vi beställde Chromebooks men fastnade i kö bakom alla andra distrikt som behövde köpa enheter. Så vi bad eleverna att använda sina egna enheter hemifrån (iPads, telefoner och bärbara datorer) tills vi kunde få igång våra nya enheter. När vi hade tillräckligt med enheter fick alla elever från Pre-K till årskurs 12 en Chromebook.   

En fördel med att undervisa dagisbarn virtuellt är att de har liten referensram för hur skolan "ska" se ut. Även med tanke på svårigheterna att hjälpa små barn att navigera i teknik, finns det också en grad av anpassningsförmåga som fungerar till din fördel. Under vårt virtuella år var mina elever snabba med att ta upp begrepp som att stänga av och stänga av sig själva. Den anpassningsförmågan, i kombination med grunden för standardläroplanen för dagis och praxis från personlig undervisning, hjälpte mina elever att få ett mycket framgångsrikt år i klassen. 

Involvera familjer så mycket som möjligt

En annan utmaning som jag hade som lärare under vårt virtuella år var att regelbundet komma i kontakt med familjer. Under ett vanligt läsår, när du träffar elever varje dag, kan du skicka en lapp hem eller fånga föräldern under hämtningstiden i slutet av dagen. Detta var inte ett alternativ under större delen av 2020. Av en eller annan anledning kunde många familjer inte svara på sina telefoner eller kolla sin e-post. Vi vet att familjer kämpade för att få sina barn online varje dag under pandemin, och som lärare börjar du oroa dig för dina elever. Allt eftersom året gick, och med viss hängiven insats från lärare och administratörer, förbättrades kommunikationen mellan familjer och skolan. Det måste fortsätta att vara en högsta prioritet framåt.   

I slutändan kan vårt virtuella läsår ha resulterat i ännu mer kommunikation och förtrogenhet med familjer än vi skulle ha haft under ett personligt år. Med många föräldrar, morföräldrar och syskon också hemma (för att inte tala om husdjur!) kunde jag och mina elever få en personlig inblick i varandras liv på ett unikt och väldigt speciellt sätt. Familjer fick också en glimt av sin dagis skoldag på ett sätt som tidigare hade varit omöjligt. Jag vet att denna koppling är värd att söka upp och odla i framtiden, oavsett om min klass är virtuell eller personlig. 

Överväldiga inte eleverna – eller dig själv – genom att använda för många nya onlineverktyg samtidigt

Som dagisbarn kan det vara överväldigande och utmanande att lära sig hur man gör skolan online. Men i slutet av året kunde mina elever navigera till olika webbsidor och slutföra sitt självständiga arbete utan att behöva hjälp, vilket gav mig mer tid att arbeta med eleverna individuellt med läroplan och innehåll. Nyckeln var att hitta rätt edtech-verktyg och använda dem på ett smart och samvetsgrant sätt, snarare än att kasta en massa olika verktyg på eleverna och hoppas att någon av dem fastnade.  

För att ett klassrum ska vara berikande och välbalanserat måste varje elev följa med och vara intresserad av innehållet. Detta kan vara en utmaning i onlinelärande, särskilt med dagisbarn som vill och behöver flytta runt och som lätt kan distraheras. Jag inkorporerade några olika edtech-resurser under virtuell inlärning men hittade det med Lightspeed klassrum Management™, jag kunde hjälpa varje elev med deras teknologiska och akademiska behov lika effektivt som jag skulle ha kunnat i ett fysiskt klassrum. 

Funktionen "dela länk" gjorde det enkelt att skicka en länk till elever istället för att kräva extra klick för att de skulle komma in i chattrutan och komma åt vår klassarbeteslänk.   

Var beredd på en återgång till virtuell eller hybrid inlärning

Ett av mina årliga personliga mål är att hjälpa mina elever att lära sig självständighet. Det såg väldigt annorlunda ut under ett år av virtuellt lärande. Under pandemins höjdpunkt kände jag fruktansvärt att jag inte kunde vara fysiskt bredvid mina elever för att hjälpa till som jag brukar i klassrummet. Mina elever klarade sig dock genom utmaningarna med onlineinlärning och hade blivit självständiga elever i slutet av läsåret.  

Det bästa vi kan göra för oss själva, som lärare och för våra elever, är att vara beredda att byta till någon grad av onlineinlärning i framtiden – oavsett om det innebär en hybridmodell, en långsiktig förändring som vi såg med pandemin , eller något annat scenario. Lärare har gjort så mycket arbete med att lära sig om virtuell skolgång och använda nya verktyg i klassrummet, och vi måste se till att tid och hårt arbete inte går till spillo.   

Jag planerar att fortsätta använda Classroom Management och funktionen "dela länk" i mitt personliga dagisklassrum. Med de edtech-resurser jag har känner jag mig trygg i min undervisning och den tillväxt som mina elever kommer att göra i år och i framtiden. 

Lightspeed gav också funktioner som många andra onlineresurser saknade. Med den behövde jag bara använda fyra eller fem olika onlineresurser hela året, istället för de nio eller tio som jag kanske behövde utan den. Jag älskade att jag kunde skapa grupper och dela länkar med specifika grupper, inte bara hela klassen på en gång. Jag kunde också se om alla mina elever var på rätt webbsida eller om de var på andra webbplatser. Jag kunde enkelt se vilken skärm mina elever var på och hjälpa dem att navigera i vår klassaktivitet. Funktionen "dela länk" gjorde det enkelt att skicka en länk till elever istället för att kräva extra klick för att de skulle komma in i chattrutan och komma åt vår klassarbeteslänk.   

Vill du höra mer från Lauren?
Titta på on-demand webinar, 1: 1 efterpandemi, vad nu? på begäran.

Vill du lära dig mer om Lightspeed klassrumshantering?
Boka en demonstration eller begär en prisuppgift i dag.

Författare

Rekommenderat innehåll

Hösten 2022-produkten har webbinariumgrafik med huvudbilder av högtalare
Webinar

Tillbaka till skolan: Nya produktfunktioner för hösten

Kolla nu

Du kanske också gillar

skärmdumpar på stationära och mobila enheter för programvara för distansundervisning

Här är en demo, på oss

Fortfarande gör din forskning?
Låt oss hjälpa till! Boka en gratis demo med en av våra produktexperter för att få alla dina frågor besvarade snabbt.

man sitter vid skrivbordet på bärbar dator som tittar på instrumentpanelen för Lightspeed-filter

Välkommen tillbaka!

Letar du efter prisinformation för våra lösningar?
Låt oss veta om ditt distrikts krav så skapar vi gärna en skräddarsydd offert.

Föreställ om det inspirerade och interaktiva klassrummet för fjärr-, hybrid- och personligt lärande. Lightspeed Classroom Management™ ger lärare synlighet och kontroll i realtid över sina elevers digitala arbetsytor och onlineaktivitet.

 • Se till att alla elever interagerar med endast rätt onlineläroplan – precis när de ska använda den.
 • Skicka ut granskade läroplanslänkar till alla elever samtidigt.
 • Blockera olämpliga eller distraherande webbplatser och appar.

Säkerställ skalbar och effektiv hantering av inlärningsenheter. Lightspeed Mobile Device Management™-systemet säkerställer säker och säker hantering av elevers lärresurser med synlighet i realtid och rapportering som är avgörande för effektiv distansutbildning.

 • En centraliserad, molnbaserad lösning för oändligt skalbara enheter, applikationer och policykontroller
 • Självbetjäningsappbibliotek, där lärare och elever
  kan komma åt och installera godkända läroplaner och inlärningsverktyg
 • Fjärrinstallera, ändra och återkalla hundratals policyer och utbildningsprogram, samtidigt som du minskar typiska stilleståndstider och kostnader

Förebygg självmord, nätmobbning och skolvåld. Lightspeed Alert™ stöder distriktsadministratörer och utvald personal med avancerad AI för att upptäcka och rapportera potentiella hot innan det är för sent.

 • Mänsklig recension
 • Realtidsvarningar som flaggar tecken på ett potentiellt hot
 • Ingripa snabbt innan en incident inträffar.
 • Aktivitetsloggar ger insyn i onlineaktivitet före och efter en flaggad händelse

Skydda eleverna från skadligt innehåll på nätet. Lightspeed Filter™ är den bästa lösningen i klassen som fungerar som en solid barriär mot olämpligt eller olagligt onlineinnehåll för att säkerställa elevernas onlinesäkerhet 24/7.

 • Drivs av den mest omfattande databasen i branschen byggd genom 20 år av webbindexering och maskininlärning.
 • Se till att CIPA efterlevs
 • Blockera miljontals olämpliga, skadliga och okända webbplatser, bilder och videor inklusive YouTube
 • Håll föräldrar informerade med Lightspeed Parent Portal™

Få fullständig insyn i elevernas onlineinlärning. Lightspeed Analytics™ ger distrikten robusta data om effektiviteten av alla verktyg de implementerar så att de kan ta ett strategiskt förhållningssätt till sin teknikstack och effektivisera rapporteringen.

 • Spåra införandet av utbildningsteknik och användningstrender, eliminera redundans och öka avkastningen på investeringen
 • Övervaka app- och innehållskonsumtion för att underlätta tidig användning och effektivt utnyttjande
 • Bedöm risker med insyn i studentdatasekretess och säkerhetsefterlevnad