Da COVID-19-pandemien tvang overgangen af K-12-undervisning fra fysiske klasseværelser til fjerntliggende omgivelser, fik lærerne et lynkursus i virtuel undervisning. Overgangen var alt andet end nem, men lærere – og elever, familier og administratorer – holdt ud.  

Og for nogle lærere var en fordel ved dette nye undervisningsmiljø at lære værdifulde strategier om, hvordan man inkorporerer edtech på måder, de aldrig har haft før. Håndtering af virtuel læring og at nå ud til elever uden fordele ved personlige klasseværelser gav også vigtige lektioner i, hvordan man bedre kan støtte deres elever fremadrettet, uanset om det er eksternt eller personligt.   

Lightspeed Systems® havde mulighed for at mødes med Lauren Speiser, en National Board Certified børnehavelærer med en mastergrad i pædagogisk teknologi, for at lære, hvordan hun med succes overvandt udfordringerne ved fjernundervisning og implementerede nye teknologier i sit virtuelle klasseværelse.  

Nedenfor deler Lauren tips til en vellykket implementering af nye teknologier i det virtuelle klasseværelse, og hvilke lektioner fra online læring, der også kan anvendes til klasseundervisning.

Byg grundlaget for dit klasseværelses edtech på tilgængelige, velkendte værktøjer og teknologi

At have pålidelige ressourcer klar gør overgangen til onlinelæring mere overskuelig og mindre stressende for elever, familier og lærere. Den første og en af de største udfordringer, vi stod over for ved overgangen til virtuel læring, var at sikre, at hver elev havde en enhed til læring. Vi var ikke 1:1, da pandemien fik vores skole til at lukke, men vi havde nogle enheder på vores skole og en masse edtech-ressourcer, som elever og lærere allerede var bekendt med og havde brugt i tidligere år.  

Vi bestilte Chromebooks, men sad fast i køen bag alle andre distrikter, der skulle købe enheder. Så vi bad eleverne om at bruge deres egne enheder hjemmefra (iPads, telefoner og bærbare computere), indtil vi kunne få vores nye enheder op at køre. Da vi havde enheder nok, modtog alle elever fra Pre-K til klasse 12 en Chromebook.   

En fordel ved at undervise børnehaver virtuelt er, at de har ringe referenceramme for, hvordan skolen "burde" se ud. Selv i betragtning af vanskelighederne med at hjælpe små børn med at navigere i teknologi, er der også en grad af tilpasningsevne, der virker til din fordel. I løbet af vores virtuelle år var mine elever hurtige til at opfange begreber som at slå lyden fra og på. Denne tilpasningsevne, kombineret med grundlaget for børnehavens standardpensum og praksis fra personlig undervisning, hjalp mine elever til at få et meget vellykket år i klassen. 

Involver familierne så meget som muligt

En anden udfordring, som jeg havde som lærer i vores virtuelle år, var regelmæssigt at komme i kontakt med familier. I løbet af et typisk skoleår, når du ser elever hver dag, kan du sende en seddel hjem eller fange forælderen i afhentningstiden sidst på dagen. Dette var ikke en mulighed i det meste af 2020. Af den ene eller anden grund var mange familier ude af stand til at besvare deres telefoner eller tjekke deres e-mail. Vi ved, at familier kæmpede for at få deres børn online hver dag under pandemien, og som lærer begynder du at bekymre dig om dine elever. Som året gik, og med en dedikeret indsats fra lærernes og administratorernes side, blev kommunikationen mellem familier og skolen forbedret. Det skal fortsat være en topprioritet fremadrettet.   

I sidste ende kan vores virtuelle skoleår have resulteret i endnu mere kommunikation og fortrolighed med familier, end vi ville have haft i løbet af et personligt år. Med mange forældre, bedsteforældre og søskende også hjemme (for ikke at tale om kæledyr!), var mine elever og jeg i stand til at få et personligt indblik i hinandens liv på en unik og helt speciel måde. Familier fik også et glimt af deres børnehaves skoledag på en måde, som ville have været umulig før. Jeg ved, at denne forbindelse er værd at opsøge og dyrke i fremtiden, uanset om min klasse er virtuel eller personlig. 

Overvæld ikke eleverne – eller dig selv – ved at bruge for mange nye onlineværktøjer på én gang

Som børnehave kan det være overvældende og udfordrende at lære at lave skole online. Men ved årets udgang kunne mine elever navigere til forskellige websider og fuldføre deres selvstændige arbejde uden at have brug for hjælp, hvilket gav mig mere tid til at arbejde med eleverne individuelt om pensum og indhold. Nøglen var at finde de rigtige edtech-værktøjer og bruge dem på en smart og samvittighedsfuld måde i stedet for at kaste en masse forskellige værktøjer efter eleverne og håbe på, at en af dem sidder fast.  

For at et klasseværelse skal være berigende og velafbalanceret, skal hver elev følge med og være interesseret i indholdet. Dette kan være en udfordring i online læring, især med børnehavebørn, der ønsker og har brug for at bevæge sig rundt, og som let kan blive distraheret. Jeg inkorporerede et par forskellige edtech-ressourcer under virtuel læring, men fandt det med Lightspeed klasseværelse Management™, det var jeg i stand til hjælpe hver elev med deres teknologiske og akademiske behov lige så effektivt, som jeg ville have været i stand til i et fysisk klasseværelse. 

Funktionen "del link" gjorde det nemt at sende et link til eleverne i stedet for at kræve ekstra klik for, at de kunne komme ind i chatboksen og få adgang til linket til vores klassearbejde.   

Vær forberedt på en tilbagevenden til virtuel eller hybrid læring

Et af mine årlige personlige mål er at hjælpe mine elever med at lære selvstændighed. Det så meget anderledes ud i løbet af et år med virtuel læring. Under pandemiens højdepunkt følte jeg mig forfærdelig over, at jeg ikke fysisk kunne være ved siden af mine elever for at hjælpe, som jeg plejer i klasseværelset. Mine elever sejrede dog gennem udfordringerne ved online læring og var blevet selvstændige elever ved skoleårets udgang.  

Det bedste, vi kan gøre for os selv, som lærere og for vores elever, er at være parate til at skifte til en vis grad af online læring i fremtiden - uanset om det betyder en hybridmodel, et langsigtet skift, som vi så med pandemien eller et andet scenarie. Lærere har gjort så meget arbejde med at lære om virtuel skolegang og tage nye værktøjer ind i klasseværelset, og vi skal sørge for, at tid og hårdt arbejde ikke går til spilde.   

Jeg planlægger at fortsætte med at bruge Classroom Management og funktionen "del link" i mit personlige børnehaveklasseværelse. Med de edtech-ressourcer, jeg har, føler jeg mig sikker på min undervisning og den vækst, som mine elever vil skabe i år og i fremtiden. 

Lightspeed leverede også funktioner, som mange andre onlineressourcer manglede. Med det oplevede jeg, at jeg kun behøvede at bruge fire eller fem forskellige onlineressourcer hele året i stedet for de ni eller ti, som jeg måske havde brug for uden det. Jeg elskede, at jeg kunne oprette grupper og dele links med bestemte grupper, ikke kun hele klassen på én gang. Jeg kunne også se, om alle mine elever var på den rigtige webside, eller om de var på andre websteder. Jeg var let i stand til at se, hvilken skærm mine elever var på og hjælpe dem med at navigere i vores klasseaktivitet. Funktionen "del link" gjorde det nemt at sende et link til eleverne i stedet for at kræve ekstra klik for, at de kunne komme ind i chatboksen og få adgang til linket til vores klassearbejde.   

Vil du høre mere fra Lauren?
Se on-demand webinar, 1: 1 Post-pandemi, hvad nu? on-demand.

Vil du vide mere om Lightspeed Classroom Management?
Planlæg en demonstration eller anmode om et pristilbud i dag.

Du vil måske også syntes om

skærmbilleder på stationære og mobile enheder til software til fjernundervisning

Her er en demo, på os

Laver du stadig din research?
Lad os hjælpe! Planlæg en gratis demo med en af vores produkteksperter for at få besvaret alle dine spørgsmål hurtigt.

mand sidder ved skrivebordet på en bærbar computer og kigger på instrumentpanelet Lightspeed Filter

Velkommen tilbage!

Leder du efter prisoplysninger for vores løsninger?
Fortæl os om dit distrikts krav, så laver vi gerne et skræddersyet tilbud.

Genforestil det inspirerede og interaktive klasseværelse til fjern-, hybrid- og personlig læring. Lightspeed Classroom Management™ giver lærere realtidssynlighed og kontrol over deres elevers digitale arbejdsområder og onlineaktivitet.

 • Sørg for, at alle elever kun interagerer med det rigtige online pensum - præcis når de skal bruge det.
 • Udsend kontrollerede læseplanslinks til alle elever på samme tid.
 • Bloker upassende eller distraherende websteder og apps.

Sikre skalerbar og effektiv administration af læringsenheder. Lightspeed Mobile Device Management™-systemet sikrer sikker og sikker styring af elevernes læringsressourcer med realtidssynlighed og rapportering, der er afgørende for effektiv fjernundervisning.

 • En centraliseret, cloud-baseret løsning til uendeligt skalerbar enhed, applikation og politikstyring
 • Self-Service App Library, hvor lærere og elever
  kan få adgang til og installere godkendte læseplaner og læringsværktøjer
 • Fjerndistribuer, rediger og tilbagekald hundredvis af politikker og uddannelsesapplikationer, samtidig med at typisk nedetid og omkostninger reduceres

Forebyg selvmord, cybermobning og skolevold. Lightspeed Alert™ understøtter distriktsadministratorer og udvalgt personale med avanceret kunstig intelligens til at opdage og rapportere potentielle trusler, før det er for sent.

 • Menneskelig gennemgang
 • Realtidsadvarsler, der markerer tegn på en potentiel trussel
 • Intervener hurtigt, før en hændelse opstår.
 • Aktivitetslogfiler giver overblik over onlineaktivitet før og efter en markeret begivenhed

Beskyt eleverne mod skadeligt onlineindhold. Lightspeed Filter™ er den bedste løsning i klassen, der fungerer som en solid barriere mod upassende eller ulovligt onlineindhold for at sikre elevernes onlinesikkerhed 24/7.

 • Drevet af den mest omfattende database i branchen bygget gennem 20 års webindeksering og maskinlæring.
 • Sørg for overholdelse af CIPA
 • Bloker millioner af upassende, skadelige og ukendte websteder, billeder og videoer, inklusive YouTube
 • Hold forældrene informeret med Lightspeed Parent Portal™

Få fuldstændig synlighed i elevernes online læring. Lightspeed Analytics™ giver distrikterne robuste data om effektiviteten af alle værktøjer, de implementerer, så de kan anlægge en strategisk tilgang til deres teknologistak og strømline rapportering.

 • Spor overtagelse af uddannelsesteknologi og -brugstendenser, eliminer redundans, og øg investeringsafkast
 • Overvåg app- og indholdsforbrug for at lette tidlig adoption og effektiv udnyttelse
 • Vurder risiko med synlighed i elevdatabeskyttelse og overholdelse af sikkerhed