Undervisning i børnehave praktisk talt? Udfordringer accepteret.

I marts 2020, den globale pandemi tvunget overgangen til K-12 instruktion fra fysiske klasseværelser til fjernindstillinger. For mange lærere gav dette nye undervisningsmiljø dem mulighed for at udnytte EdTech på måder, de aldrig før havde haft til at undervise, interagere og yde støtte til deres elever eksternt.  

Lightspeed Systems® havde mulighed for at mødes med Lauren Speiser, en National Board-certificeret børnehagelærer med en kandidatgrad i uddannelsesteknologi, for at lære mere om, hvordan hun med succes overvandt udfordringerne ved at undervise eksternt og implementere nye teknologier inden for sit virtuelle klasseværelse under pandemien . Hun delte også sine planer med os om at vende tilbage til personlig læring i efteråret.  

Hvilke udfordringer gav nødskolelukningerne med hensyn til din undervisning i klasseværelset?

Den første og en af de største udfordringer var at sikre, at hver elev havde en læringsenhed. Vi var ikke 1: 1, da pandemien fik vores skole til at lukke, men vi havde nogle enheder på vores skole. Vi bestilte Chromebooks, men vi sad fast i køen bag hver anden bydel, der skulle købe enheder. Vi bad eleverne om at bruge deres egne enheder hjemmefra, iPads, telefoner og bærbare computere, indtil vi kunne få vores nye enheder i gang. Når vi havde nok enheder, modtog hver elev fra Pre-K til klasse 12 en Chromebook.  

Selvom vores skole ikke var 1: 1, havde vi mange EdTech -ressourcer, som alle var bekendt med og havde brugt i tidligere år. At have disse ressourcer til rådighed gjorde overgangen til online -læring mere håndterbar og mindre belastende for studerende, familier og lærere.  

En anden udfordring, som jeg havde som lærer sidste år, var regelmæssigt at komme i kontakt med familier. I løbet af et typisk skoleår, når du ser elever hver dag, kan du sende en seddel hjem eller fange forælderen under afhentningstiden i slutningen af dagen. Dette var ikke en mulighed i det meste af det sidste år. Af en eller anden grund var mange familier ude af stand til at besvare deres telefoner eller kontrollere deres e -mail. Vi ved, at familier kæmpede for at få deres børn online hver dag, og som lærer begynder du at bekymre dig om dem. Efterhånden som året gik, blev kommunikationen mellem familier og skolen forbedret, og den skal fortsat have højeste prioritet fremadrettet.  

Hvordan hjalp online ressourcerne dig med at skabe et berigende og velafbalanceret virtuelt læringsmiljø for dine børnehaveelever?

For at et klasseværelse er berigende og velafbalanceret, skal hver elev følge med og være interesseret i indholdet. Dette er en udfordring i online læring, især med unge studerende. Jeg brugte et par EdTech -ressourcer, men med Lightspeed Classroom Management™, jeg var i stand til at hjælpe eleverne med at vælge den korrekte fane, få adgang til links og hjælpe med at fejlfinde fejl. 

Jeg var i stand til at hjælpe hver elev med deres teknologi og akademiske behov lige så effektivt, som jeg ville have været i stand til i et fysisk klasseværelse. Mange gange er det svært at finde ud af præcis, hvilken "fejl" eller "fejl" der skete, især med yngre elever, der bare lærer at bruge en computer. 

Det gav funktioner, som manglede mange online ressourcer. Med det fandt jeg mig selv kun nødt til at bruge fire eller fem forskellige online ressourcer hele året, i stedet for de ni eller ti, som jeg muligvis havde brug for uden det. Jeg elskede, at jeg kunne oprette grupper og dele links med bestemte grupper, ikke kun hele klassen. Jeg kunne også se, om alle mine elever var på den korrekte webside, eller om de var på andre websteder. Jeg var let i stand til at se, hvilken skærm mine elever var på, og hjælpe dem med at navigere i vores klasseaktivitet. Jeg nød også at bruge funktionen "del link". Det gjorde det lettere at sende et link til eleverne. Ellers krævede det nogle ekstra klik for eleverne at komme ind i chatboksen og få adgang til vores link til klassearbejde.  

Som børnehave kan det være overvældende og udfordrende at lære at lave skole online. Selvom det var alt, hvad mine elever vidste. Ved udgangen af året kunne de navigere til forskellige websider og afslutte deres selvstændige arbejde uden at have brug for hjælp. Dette gav mig mere tid til at arbejde individuelt med eleverne om pensum og indhold.

Hvordan ser tilbagevenden til personlig læring ud for dit klasseværelse?

Under pandemien gjorde mine elever et fantastisk stykke arbejde med at lære børnehavestandarderne praktisk talt. Et af mine årlige personlige mål er at hjælpe mine elever med at lære uafhængighed. Det så meget anderledes ud i år. Jeg følte mig forfærdelig, at jeg ikke fysisk kunne være ved siden af mine elever for at hjælpe, som jeg normalt ville i klasseværelset. Mine elever sejrede dog stadig gennem udfordringerne ved online -læring og var uafhængige elever ved udgangen af året. 

Jeg planlægger at fortsætte med at bruge Classroom Management og funktionen "del link" i det kommende skoleår. Sidste år måtte mine elever lære at få adgang til aktiviteter online, mens eleverne i år modtager det meste af deres læring personligt med en vis integration af teknologi. Men det betyder ikke, at jeg ikke vil bringe sidste års lærdom tilbage til klasseværelset i efteråret.  

Med disse nye COVID -varianter ved vi ikke, om der vil opstå en nødsituation igen i år. Det bedste, vi kan gøre for os selv, som lærere og for vores elever, er at være forberedt på at gå tilbage til fuld online læring. Med de EdTech -ressourcer, jeg har, føler jeg mig tryg ved min undervisning og den vækst, som mine elever vil opnå i år.

Vil du høre mere fra Lauren?
Se on-demand webinar, 1: 1 Post-pandemi, hvad nu? on-demand.

Vil du lære mere om Lightspeed Classroom Management?
Planlæg din demonstration i dag.

Yderligere læsning