Skolsäkerhetens tillstånd: Nästan en tredjedel av de tillfrågade eleverna känner sig inte säkra i skolan 

De Säkerhetsrapport för skolan 2022 hittades det nästan en tredjedel av eleverna känner inte trygg i skolan och noterade en upplevd ökning av missbruk, depression och ångest bland elever. 

Säkra och sunda skolor, tillsammans medh Lightspeed Systems® and Raptor Technologies, undersökte nästan 2 600 studenter, föräldrar, administratörer och studentresursofficerare över hela landet för att förstå det aktuella tillståndet för skolsäkerhet. Och även om de flesta tillfrågade intressenter anser att skolor är säkra, känner eleverna sig mindre säkra på skolans säkerhet än alla andra grupper. Denna frånkoppling avslöjar ett behov av samhällsomfattande samtal och uppsökande för att öka kunskapen, engagemanget och förtroendet för alla medlemmar i skolgemenskapen. 

"Nu mer än någonsin är det avgörande att skolsamhällen engagerar alla intressenter - från elever till föreståndare - i samtal och beslutsfattande för att skydda våra heligaste utrymmen och värdefulla samhällsmedlemmar, våra skolor och våra elever", säger Michele Gay, Co. -Grundare och verkställande direktör för Safe and Sound Schools. 

För att bättre förstå dessa farhågor, varför de skiljer sig åt och hur man går vidare mot säkrare, säkrare skolor, läs vidare för höjdpunkter från 2022 års säkerhetsrapport om skolan.

Psykisk hälsa är i allas sinne

För de tillfrågade, mental hälsa var en stor oro  

83 procent av pedagogerna uppgav att deras skola eller distrikt är förberedda i händelse av psykiska problem eller kriser, jämfört med 73% av de tillfrågade om allmän säkerhet. Detta står i stor kontrast till föräldrar och elever: endast 66% av föräldrarna och 61% av eleverna sa att deras skola är förberedd på en psykisk hälsokris. Uppgifterna tyder på att det finns tydliga skillnader i uppfattning, och kanske tillfredsställelse, med nivån på krisberedskap, utbildning och resurser för psykisk hälsa i skolor. 

Dessutom, Steven Langford, CIO Beaverton School District i Oregon, punktred ut att eleverna inte bara osse deras personliga enheter för spel och sociala nätverk under alla timmar på dygnet-de också osse dem att lära sig 

Det kan skapa ytterligare möjligheter till engagemang, men den skapar också frågor om rättvisa för elever och skolor som inte har tillgång till samma onlineresurser eller enheter som rikare skolor. Langford noterade det där när man diskuterar förbättring av effektivitet och engagemang kan man inte lämna rättvisa utanför konversationen. 

Mental hälsoundersökning ringer ut

På frågan om vilka ytterligare program de ville ha i sina skolor svarade många studiedeltagare att de ville ha utökade mentalvårdstjänster, såsom mentalvårdsrådgivning och mentala hälsoprogram. Detta var önskat inte bara för studenter utan även för personal som har uppvisat en aldrig tidigare skådad ökning av ångest och depression. 

Sätt att bekämpa psykiska problem

"Eleverna säger till oss: de behöver mer hjälp", säger Brian Thomas, VD för Lightspeed Systems. "Vi vet att mobbning och andra sociala utmaningar ofta bygger på våld och självskador eller förvärrar depression och ångest. Tillsammans måste vi lyssna på våra elever, identifiera det tidiga varningsskyltar, och ingripa innan eleverna skadar sig själva eller andra.”  

Onlineövervakningsprogramvara är en användbar lösning för att hjälpa lärare att identifiera elever i kris. Lösningar som Lightspeed Alert ™ övervaka online-indikatorer för hot om skada på sig själv och andra, och varningar skickas omedelbart till utsedd personal på skol- och distriktsnivå för att hjälpa till att ingripa innan en incident inträffar. 

Ett annat sätt skolor kan hjälpa till är genom social-emotionell lärande, eller SEL. Omfattar begrepp som ångesthantering, sunda relationer, problemlösning, konfliktlösning och empati, SEL ger eleverna verktygen för att förbättra sin mentala hälsa samtidigt som de hjälper dem att bygga bättre relationer. 

SEL behöver inte vara en helt separat läroplan i skolor. Lärare och SRO kan införliva dessa koncept i sina befintliga lektioner och samtal och använda sina sunda partnerskap med andra vuxna på skolan som en modell för eleverna. 

Det är också viktigt att ge föräldrar information och tips om hur man effektivt kan kommunicera med sina barn om psykiska problem. 

SRO:er, skolpsykologer, skolkuratorer, socialarbetare, föräldrar och pedagoger som undervisar i begreppen SEL arbetar alla mot samma mål: elevernas säkerhet, hälsa och säkerhet. När dessa parter arbetar tillsammans för att ta itu med både fysisk och psykisk säkerhet uppnås de största resultaten. 

Identifiera klyftorna mellan elever, lärare och SRO:er

En takeaway från 2022 tillstånd av Skola Säkerhetsrapport-och rapporter under tidigare år-är det finns en koppling mellan vilket arbete som görs för att hålla skolorna säkra och hur skolmiljöer uppfattas. Tuppgifterna tyder på det eleverna har en brist på förtroende och/eller kunskap om insatser för säkerhetsberedskap på deras skola. Dessutom, rapporten indikerade en trend det där pedagoger känner sig förberedda för en mängd olika säkerhet situationer, men elever och föräldrar gör det inte. 

Den nya rapporten visade också en klyfta mellan lärare och SRO. Lärare är mer överansträngda och stressade än någonsin, och det kan vara svårt för dem att hänga med i det komplexa arbetet med deras distrikts säkerhetsprogram.  

En liknande koppling finns mellan hur vuxna och elever ser på skolans säkerhet, med elever som känner sig mycket mindre trygga. Endast 68% av eleverna rapporterade att de kände sig trygga i skolan jämfört med 87% av pedagoger som tycker att skolan är en säker plats att vara, vilket tyder på att det finns fler skolor kan göra för att hjälpa eleverna att känna sig trygga. 

Överbrygga klyftorna mellan elever, lärare och SRO

Att få alla på samma sida och se till att lärare är medvetna om säkerhetsprogram och rutiner är avgörande för framgången för ett distrikts säkerhetsprogram. 

Ett konsekvent, positivt engagemang med studenter från SRO:er kan också hjälpa eleverna att känna sig säkrare. Ha regelbundet samtal med elever om de känner sig trygga. Om de inte gör det, fråga dem om vilka specifika interaktioner, situationer eller platser som är källan/källorna till problemet. 

Barn har tillgång till ett oändligt utbud av nyhetsuppdateringar, onlineinformation och sociala medier om verkliga och upplevda hot, men vuxna kan trycka tillbaka mot det med daglig, personlig försäkran om vad som görs i deras skolor och samhällen för att behålla eleverna säker. 

Mobbning fortsätter att vara ett problem

Mobbning har kommit att omfatta ett brett utbud av aktiviteter och beteenden, inklusive nätmobbning. Och även om mobbning har varit ett problem i årtionden, tror bara 60% av eleverna att skolor har verktyg för att hantera detta beteende. Detta tyder på att mer kan göras för att förbättra policyer och procedurer för förebyggande av mobbning i skolan.  

Redan före pandemin var nätmobbning en snabbt växande källa till oro. Efter år av hybrid- och distansinlärning, den risken har bara ökat. Kommunikation online ger eleverna en oöverträffad tillgång till varandra, möjligheten att lätt gå ihop med varandra och möjligheten till anonyma trakasserier. 

Diagram över mobbningsberedskap

Strategier grundskolor kan använda för att ta itu med mobbning

För att ta itu med detta är ett bra första steg att bryta ner paraplybegreppet "mobbning" i beteenden. Detta kan hjälpa till att peka ut och skilja mellan vad som händer bland det stora utbudet av aktiviteter som kan kännas som mobbning för elever – inklusive kamratkonflikter och felkommunikation – och faktisk mobbning. När pedagoger och föräldrar korrekt förstår beteendet i fråga kan de mer effektivt hjälpa eleverna att ta itu med mobbning. 

Övrig strategier skolor kan använda för att minska mobbning omfatta: 

SROs kan också hjälpa. Även om SRO:er kan koncentrera det mesta av sin uppmärksamhet på hot om våld på campus, faller även mobbning, nätmobbning, sextortion, trafficking och relaterade frågor under rubriken "skolans säkerhet". SRO:er kan hjälpa till genom att ha samtal med elever om säkert beteende, sunda relationer och gott digitalt medborgarskap 

Att lära sig mer, ladda ner hela rapporten: 2022 State of School Safety Report. Det ger detaljerad insikter, handlingsbar data, och rekommendationer till hålla eleverna säkra i skolan. 

Författare

Rekommenderat innehåll

Webinar

Lightspeed Systems Product Roadmap: Bygga lösningar för säkrare, säkrare och rättvis utbildning

Kolla nu

Du kanske också gillar

skärmdumpar på stationära och mobila enheter för programvara för distansundervisning

Här är en demo, på oss

Fortfarande gör din forskning?
Låt oss hjälpa till! Boka en gratis demo med en av våra produktexperter för att få alla dina frågor besvarade snabbt.

man sitter vid skrivbordet på bärbar dator som tittar på instrumentpanelen för Lightspeed-filter

Välkommen tillbaka!

Letar du efter prisinformation för våra lösningar?
Låt oss veta om ditt distrikts krav så skapar vi gärna en skräddarsydd offert.

Föreställ om det inspirerade och interaktiva klassrummet för fjärr-, hybrid- och personligt lärande. Lightspeed Classroom Management™ ger lärare synlighet och kontroll i realtid över sina elevers digitala arbetsytor och onlineaktivitet.

 • Se till att alla elever interagerar med endast rätt onlineläroplan – precis när de ska använda den.
 • Skicka ut granskade läroplanslänkar till alla elever samtidigt.
 • Blockera olämpliga eller distraherande webbplatser och appar.

Säkerställ skalbar och effektiv hantering av inlärningsenheter. Lightspeed Mobile Device Management™-systemet säkerställer säker och säker hantering av elevers lärresurser med synlighet i realtid och rapportering som är avgörande för effektiv distansutbildning.

 • En centraliserad, molnbaserad lösning för oändligt skalbara enheter, applikationer och policykontroller
 • Självbetjäningsappbibliotek, där lärare och elever
  kan komma åt och installera godkända läroplaner och inlärningsverktyg
 • Fjärrinstallera, ändra och återkalla hundratals policyer och utbildningsprogram, samtidigt som du minskar typiska stilleståndstider och kostnader

Förebygg självmord, nätmobbning och skolvåld. Lightspeed Alert™ stöder distriktsadministratörer och utvald personal med avancerad AI för att upptäcka och rapportera potentiella hot innan det är för sent.

 • Mänsklig recension
 • Realtidsvarningar som flaggar tecken på ett potentiellt hot
 • Ingripa snabbt innan en incident inträffar.
 • Aktivitetsloggar ger insyn i onlineaktivitet före och efter en flaggad händelse

Skydda eleverna från skadligt innehåll på nätet. Lightspeed Filter™ är den bästa lösningen i klassen som fungerar som en solid barriär mot olämpligt eller olagligt onlineinnehåll för att säkerställa elevernas onlinesäkerhet 24/7.

 • Drivs av den mest omfattande databasen i branschen byggd genom 20 år av webbindexering och maskininlärning.
 • Se till att CIPA efterlevs
 • Blockera miljontals olämpliga, skadliga och okända webbplatser, bilder och videor inklusive YouTube
 • Håll föräldrar informerade med Lightspeed Parent Portal™

Få fullständig insyn i elevernas onlineinlärning. Lightspeed Analytics™ ger distrikten robusta data om effektiviteten av alla verktyg de implementerar så att de kan ta ett strategiskt förhållningssätt till sin teknikstack och effektivisera rapporteringen.

 • Spåra införandet av utbildningsteknik och användningstrender, eliminera redundans och öka avkastningen på investeringen
 • Övervaka app- och innehållskonsumtion för att underlätta tidig användning och effektivt utnyttjande
 • Bedöm risker med insyn i studentdatasekretess och säkerhetsefterlevnad